Pardus Linux Neden Kullanmalı?

tarafından
105
Pardus Linux Neden Kullanmalı?

Ülkemiz birçok alanda dünya devleri ile yarışmaktadır. Bu yarışın temel sebebi paramızın dışarı çıkmayarak yurt içerisinde kalmasını sağlamaktır. Dışardan almış olduğumuz teknoloji sebebi ile büyük bir cari açık ortaya çıkmakta ayrıca dışa bağımlı bir ülke durumuna düşmekteyiz.

Bu üretimlerin belki de en faydalılarından bir tanesi de Tübitak tarafından geliştirilen yerli işletim sistemidir. Bu işletim sistemi 2005 yılında üretilmiştir. Bu işletim sistemi yapılmasından sonra 5 sürümü daha yayınlanmıştır. Sistem 2013 yılında büyük bir değişik göstererek Debian tabanlı olarak gelişimine devam etmiştir. Bu işletim sistemi açık kaynak çözümler dikkate alınarak yapılmakta ve gelişimine devam etmektedir. Bu çözüm metodu günümüzde en popüler olan çözüm yolu olarak bilinmektedir.

Açık Kaynak Neden Başarılı?

Bu projelerin başarılı olmasının sebebi şeffaf olmasından kaynaklanmaktadır. Bu projeler herkes tarafından görülebilmekte ve eksiklikleri birçok göz ile tespit edilebilmektedir. Kapalı kod ile geliştirilmeye çalışılan bir projenin gelişmesi sadece bu konu ile ilgili ekibin çalışması ile olacaktır. Kapalı kod aynı zamanda bir güvenlik ihlali bulundurmaktadır. Bunun sebebi incelenemez oluşudur.

Bu Sitemin Kullanıma Sebepleri

Pardus Linux Neden Kullanmalı? Sorusunun cevabına gelinecek olur ise yerli olması ilk sebeptir. Ülkemizin her konuda gelişim sağlaması için kaliteli veya kalitesizde olsa ülkemizin ürettiği şeyleri tercih ederek onların gelişmesinde katkıda bulunmak zorundayız. Bugün dünyanın en iyi işletim sistemleri de ilk üretildiklerinde bugün ki seviyelerinde değillerdi.

Pardus açık kaynak ile aynı anlama gelmektedir bu bakımdan bu sistemin kullanılması oldukça güvenlidir bu sebepte bu sistemin kullanılması için geçerli bir sebeptir.

Sistem güvenilir ve kullanışlı olması sebebi ile 2000 yıllarından sonra oldukça rağbet görmüş bir sistem olmuştur. Sistem tamamen yerli olmak ile birlikte hiçbir şekilde yurt dışı bazlı bir yardım alınmamaktadır. Güncellemeleri ve yenilikleri tamamen kendi bünyesinde çözülmekte olup bu anlamda bütünü ile yerli bir çalışma olmuştur. Ülkemiz bu sistemin yaygınlaşması ile büyük para harcamış oldukları işletim sistemi ihracatı son bulacak para yurt dışına çıkmayacaktır. Bu anlamda oldukça önemli bir rol oynamaktadır.