Pardus Linux Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir ?

tarafından
63
Pardus Linux Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir ?

Pardus milli işletim sistemi olarak 2005 yılında ülkemize kazandırılmış çok önemli bir üretimdir. Bu işletim sisteminin çalışmaları 2003 yılında başlamış 2005 yılında son bulmuştur. Parduslinux öne çıkan özellikleri olarak çok çabuk kurulabilen, kullanımı oldukça basit, masaüstü bilgisayarların temel gereksinimlerini giderebilen, özgür bir açık kaynak işletim sistemidir. Bugüne kadar 14 sürümü yayınlanmıştır. Bunların 9 tanesi ara sürüm 5 tanesi ana sürümdür. Bunların dışında kurumsal sürüm olarak da 2 sürüm yayınlanmıştır.

Sistemin Kendine Özgü Özellikleri

1- Sistemin Açık kaynaklı bir sistem oluşu,

2- GPL olarak bilinen saygın bir lisansının oluşu,

3- Her hangi bir ülkeye bağlı olmaksızın özgür oluşu,

4- İsminin kültürümüzde yer alan Anadolu panterinin almış olması,

5- TÜBİTAK-UEKAE gibi tamamen yerli kurumlarımız tarafından yapılmış olan bir işletim sistemi oluşu kendine özgü olan özellikleri arasında yer almaktadır.

Bu Sistemin Kullanılmasında Her Hangi Bir Gereksinim Var Mıdır?

1- 800 mhz gücünde Intel veya 2. Tercih olarak amd işlemci bulunması,

2- 256 MB RAM den aşağı bir ram olmaması

3- Hard disk olarak minimum 4GB alana ihtiyaç duyulması,

4- İşletim sisteminin hizmetlerine ulaşılmak üzere internet bağlantısı bulunması gerekenler arasındadır.

Bu işletim sisteminin ücretli olup olmaması da sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu işletim sistemi tamamen ücretsiz olarak hizmet vermektedir. İsteyen herkes bu sistemi ücretsiz olarak kullanabilmektedir. Bu sistemi edinmekte oldukça basittir. İşletim sisteminin sayfasına giriş yaparak bu işletim sistemini ücretsiz olarak edinmek mümkündür.

Bu işletim sistemini kullandığınız işletim sisteminin yanında kurabilirsiniz Bu durumda bilgisayarın açılışı ile birlikte hangi işletim sistemini kullanmak istediğiniz size sorulacaktır. İhtiyaç halinde eski sisteminizi kullanabilir, destek amaçlı bu sistemi de kullana bilirininiz. Bu alışma evresi için de uygun bir yöntemdir.

Pardux İsmi Nereden Gelmektedir?

İsim ilk etapta yabancı kökenli bir kelime olarak algılanmaktadır. Yerli bir işletim sistemine yabancı bir isim koymak çok saçma olacaktır. Bu isim tamamen yerli bir terim olarak geçmişte kullanılmıştır. İsim Anadolu Parsının bilimsel adıdır.