Türkiye Lokasyon Hosting ile Yurtdışı Lokasyon Arasındaki Fark Nedir Hangisi Tercih Edilmeli?

tarafından
213
Türkiye Lokasyon Hosting ile Yurtdışı Lokasyon Arasındaki Fark Nedir Hangisi Tercih Edilmeli?

Hosting kısaca oluşturduğunuz web sitesine ait dosyaları saklayan ve kişilerin internet üzerinden erişimine sunmanıza yardımcı olan bilgisayarlara web sunucusu ve bu web sunucularının verilerinizi saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Türkiye Lokasyonlu Hosting

Seçeceğiniz web hostingin Türkiye lokasyonlu olması demek verilerinizi emanet edeceğiniz bilgisayarın Türkiye’de olması anlamına gelir.

Türkiye Lokasyonlu Hosting’in Artıları

İlk olarak bireysel/fiziksel erişiminiz daha rahat olacaktır yani hosting anlaşması yapacağınız firma/marka ile birebir görüşme imkânınız daha fazladır, sitenin açılma süresi/siteye erişim çok daha kısa zamanda gerçekleşecektir. Bunların dışında bir önemli nokta da hosting aldığınız firmanın yerli olması dilinin de Türkçe olacağı anlamına gelir.

Türkiye Lokasyonlu Hosting’in Eksileri

Eksi yönlerine gelecek olursak firmanın çok iyi araştırılması gerekir çünkü karşınıza işinde iyi olmayan performansı düşük pek çok sunucu çıkma ihtimali yüksektir. Ne yazık ki yerli Hostinglerin bazıları firmalaşmamış sahte isimlerdir buna dikkat etmek ve ayrıdına varmak son derece önemlidir. Bir diğer büyük sorun ise firmaların bazılarının yer sağlayıcı belgesinin olmamasıdır, bu durum size tüm verilerinizin ve kodlamalarınızın kaybolması gibi büyük hasarlar verebilir.

Yabancı Hosting’in Artıları ve Eksileri Nelerdir?

İlk olarak sağladığı hosting alanı pek çok yerli hostingden daha geniş, fiyatı değişmekle birlikte sınırsız alan veren hosting firmaları da mevcut. Yerli hostinlere göre firmalaşma oranı daha yüksek. Teknik servileri son derece gelişmiş ve destekleri kuvvetli, pek çoğu fiyatlandırma olarak son derece makul. Genelinin sunucuları yerli sunuculara oranla standardın üzerinde hizmet vermektedir. Ödeme için ise kredi/banka kartı seçeneklerini yanı sıra paypal gibi daha güvenli addedebileceğimiz seçenekleri çoğu kabul etmektedir.

Yabancı hostinglerin bir diğer noktası ise bu konu ile ilgili yasaklara yerli hostinglerin aksine daha nadir takılmalarıdır.

Eksi yönlerinin başında eğer yabancı diliniz yoksa veya iyi değilse dillerinin genelde İngilizce oluşu geliyor, bu durum başta söylediğimiz teknik servis ve desteğinin iyi oluşunu sizin için tamamen geçersiz kılmaktadır. Hızı da yerli hostingler kadar iyi olmayabilir.