BIOS Ne İşe Yarar ?

ISPGuard

Paylaşım Bizim İşimiz
Yönetici
Her açılışta donanımı denetim eder ve bozukluk olup olmadığını belirleme eder.

Bilgisayar açılırken sistemimizle alakalı verileri RAM’e kaydeder. Yazılımların sistemimizle alakalı verilere gereksinimi olabilir.

Yazılımların donanımlar ile olan iletişimini sağlar.

Sisteminizi harddisk harici bir diskle başlatmak amacıyla başlangıç sürücüsünü ayarlar.
BIOS Güncellemesi Faydaları ?

Anakart yapan firma anakarttan daha üst seviye bir performans almanız ve sahip olunan birtakım problemları gidermek amacıyla güncelleme yayınlayabilir. Uzun süredir çözemediğiniz bir problem varsa güncelleme ardından düzelebilir. Anakart güncellenince durumuyla bilgisayarınınız daha performanslı olacaktır. Bios güncellemesi neticesinde bilgisayarınız yeni teknolojilere uyumlu olacaktır.

BIOS Güncellemesi Tehlikeli Mi ?

BIOS güncellemesi anakartta belirleme edilen bir çip amacıyladeki yazılımı güncellemeyi temel alır. Haliyle mühim bir işlemdir. Bundan ötürü da güncelleme esnasında elektriğin kesilmemesi gerekiyor. Eğer kesilirse işiniz çok zor BIOS hasar görebilir.

BIOS Sürümü Nasıl Öğrenilir ?

BIOS yenilemek amacıyla ilk olarak kendi BIOS sürümünüzü bilmeniz gerekiyor, neticede buna göre bir üst versiyonun çıkıp çıkmadığını öğreneceksiniz.Basit bir şekilde BIOS sürümünü öğrenmek amacıyla; komut istemini (cmd) açın ve msinfo32yazın. Açılan pencerede BIOS verilerinizi öğrenebilirsiniz.

BIOS Nasıl Güncellenir ?

BIOS güncellenmesinde ilgi edilmesi gereken hususlardan birisi de, anakartınızın marka ve modeline ideal BIOS sürümünü indirmenizdir. Eğer hatalı BIOS sürümü indirirseniz sisteminiz düzgün çalışmayabilir.

Size ideal olan bios sürümünü indirdikten sonra USB belleğinizi biçimlendirin ve dosya sistemi olarak NTFS‘yi seçin.

İndirdiğiniz bios güncellemesini .rar’dan çıkartın ve USB belleğe kopyalayın.

Ardından bilgisayarınızı tekrardan başlatın ve boot menüye girin.
Boot menüye geldikten sonra menülerden Advanced kısmına gelin.

Buradan Start Easy Flash moduna girin. Açılan kısımdan da USB belleğinizi bulun ve amacıylae koyduğumuz dosyayı çalıştırın.

Bütün işlemler bu kadar.
[Resim: MVOXa2.jpg]

NOT: Alıntı