pfsense hotspot uygulaması konusu devam

alitelli

Administrator
Yönetici
Merhaba,
128129

Kurulum ekteki dosyayı /usr/local/ dizinine çıkarıyoruz. actspot klasor yolu /usr/local/ actspot olmalı.
Daha sonra
Bash:
chmod 777 /usr/local/actspot/install/install.sh
izinleri tanımlayarak. Install dosyasını koşturun
Bash:
sh /usr/local/actspot/install/install.sh
kurulumun tamamlanmasını bekleyın bu süreçte pfsense yeniden başlatılacaktır.

Kurulum sonrası ilgili captive portal -> File manager tabından ilgili portal dosyalarını yükleyin hepsi bu kadar. Kullanıcı adı : admin Şifre: actspot varsayılan olarak gelmektedir. Actspot panele http:// {ip} /actspot adresinden ulaşabilirsiniz.
Test edilen sürüm : pfSense-CE-2.4.4-RELEASE-p3-amd64.iso
Kolay gelsin.

Kurulum Videosunu Dilim Döndügünce Anlattım Umarım Faydalı Olur.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:

canerneco

Member
merhabalar öncelikle kurulum videosunu izledim, sonrasında kendim kurulumu gerçekleştirdim, fakat bir kaç hata ile karşılaştım, aynı videodaki gibi. Sonra kurulum loglarını inceledim ve şu şekilde çözüm buldum. githubdan gerekli dosyaları indirdim, winscp ile usr/local içine actspot klasörü oluşturup indirdiğim dosyaları içeri aktardım ve kurulumu o şekilde başlattım, tüm kurulumu eksiksiz yaptı. lakin ona rağmen hata veriyordu yönlendirme sayfasında. gerekli tabloların oluşmadığını görüp phpmyadmini kurup incelediğimde radius isimli veritabanı kurulduğunu gördüm ama hiçbir tablonun oluşturulmadığını farkettim. içe aktar deyip githubtan indirdiğim qhotspot.sql dosyasını gömdüm, bir kaç hata verdi ama gurupları oluşturdu. Bundan sonra yönlendirme sayfasına da ulaştı. Lakin sadece giriş seçeneği olduğunu herhangi bir tc kimlik kontrol gibi bir kayıt ol seçeneğinin olmadığını fark ediyorum. Devamında ise yönetici paneline ulaşırken de kullanıcı adı ve şifre olarak ne denersem deneyim ulaşamadığımı fark ettim, normalde forumu takip ettiğim için alitelli 01230123 olarak ulaşması gerektiğini düşünüyordum. Aynı zamanda squid kurulu gelmiyor, nasıl oluyor da logları alıyoruz 5651 e uygun anlamış değilim. Yardımlarınızı bekliyorum, iyi çalışmalar dilerim...

Güncelleme: Kayıt ol seçeneğinin gelmemesinin nedeni yönetici panelinde oturum açıp gerekli ayarları yapmamakmış, phpmyadmin aracılığı ile yönetici paneli kullanıcı adı ve şifrenin admin actspot olduğunu gördüm ulaşıp ayarları yaptım, aktif bir şekilde çalıştırdım. Bu sürümde de eskisindeki gibi radiusun reset durumunda aktif çalışmadığını görüp sleep 20 kodu ile çözdüm, gene reset durumunda eski kullanıcıların you are connected hatasına düştüğünü daha önce forumda bahsettiğiniz düzeltme ile önüne geçilebildiğini test etmiş bulunmaktayım. Fakat hala squidin kurulup kurulmaması konusunda endişelerim olduğu gibi , eski sürümdeki gibi kullanıcı kayıtlarının yönetici paneline düşmediğini , göremediğimi söylemek isterim.

Son düzenleme:

alitelli

Administrator
Yönetici
Merhaba hocam öncelikle radiusun accounting datalarını kaydedecek şekilde ayarlamalısınız. Freeradiusu şu şekilde ayarlayın.

125
126
Daha sonra iligli captive portal için accounting datalarının gönderimini aktifleştirin.

124

Böylece kullanıcı logları arayüzde görebileceksiniz. Squid için farklı bir yazıda squid kurulumu hakkında yazalım.

canerneco

Member
Tekrar merhaba, zaten kurulumla beraber yapılandırılmış olarak gelmekte, hatta tek tek kontrol de ettim, herşey aktif. Problem yönetim paneline logların düşmemesi. Bağlantı kayıtları sayfası yok, girip bakamıyorum ve anasayfada çevrimiçi kullanıcılarda kayıtlar gözükmüyor.

Sizide çok yoruyorum ama kusura bakmayın.

Son düzenleme:

alitelli

Administrator
Yönetici
Hocam freeradius son güncellemelerinde veri tabanındaki radacct tablosunda ıpv6 ile ilgili kolonlar eklendi. Sanırım sorun bundan kaynaklanıyor. Radacct tablosundaki eksik kolonları ekleyebilirsiniz. Yada tabloyu tamamen kaldırın. Şu şekilde yeniden oluşturun.
SQL:
--
-- Tablo için tablo yapısı `radacct`
--

CREATE TABLE `radacct` (
  `radacctid` bigint(21) NOT NULL,
  `acctsessionid` varchar(64) COLLATE utf8_bin NOT NULL DEFAULT '',
  `acctuniqueid` varchar(32) COLLATE utf8_bin NOT NULL DEFAULT '',
  `username` varchar(64) COLLATE utf8_bin NOT NULL DEFAULT '',
  `realm` varchar(64) COLLATE utf8_bin DEFAULT '',
  `nasipaddress` varchar(15) COLLATE utf8_bin NOT NULL DEFAULT '',
  `nasportid` varchar(15) COLLATE utf8_bin DEFAULT NULL,
  `nasporttype` varchar(32) COLLATE utf8_bin DEFAULT NULL,
  `acctstarttime` datetime DEFAULT NULL,
  `acctupdatetime` datetime DEFAULT NULL,
  `acctstoptime` datetime DEFAULT NULL,
  `acctinterval` int(12) DEFAULT NULL,
  `acctsessiontime` int(12) UNSIGNED DEFAULT NULL,
  `acctauthentic` varchar(32) COLLATE utf8_bin DEFAULT NULL,
  `connectinfo_start` varchar(50) COLLATE utf8_bin DEFAULT NULL,
  `connectinfo_stop` varchar(50) COLLATE utf8_bin DEFAULT NULL,
  `acctinputoctets` bigint(20) DEFAULT NULL,
  `acctoutputoctets` bigint(20) DEFAULT NULL,
  `calledstationid` varchar(50) COLLATE utf8_bin NOT NULL DEFAULT '',
  `callingstationid` varchar(50) COLLATE utf8_bin NOT NULL DEFAULT '',
  `acctterminatecause` varchar(32) COLLATE utf8_bin NOT NULL DEFAULT '',
  `servicetype` varchar(32) COLLATE utf8_bin DEFAULT NULL,
  `framedprotocol` varchar(32) COLLATE utf8_bin DEFAULT NULL,
  `framedipaddress` varchar(15) COLLATE utf8_bin NOT NULL DEFAULT '',
  `framedipv6address` varchar(254) COLLATE utf8_bin DEFAULT NULL,
  `framedipv6prefix` varchar(254) COLLATE utf8_bin DEFAULT NULL,
  `framedinterfaceid` varchar(254) COLLATE utf8_bin DEFAULT NULL,
  `delegatedipv6prefix` varchar(254) COLLATE utf8_bin DEFAULT NULL
) ENGINE=InnoDB DEFAULT CHARSET=utf8 COLLATE=utf8_bin;

--
-- Tablo için indeksler `radacct`
--
ALTER TABLE `radacct`
  ADD PRIMARY KEY (`radacctid`),
  ADD UNIQUE KEY `acctuniqueid` (`acctuniqueid`),
  ADD KEY `username` (`username`),
  ADD KEY `framedipaddress` (`framedipaddress`),
  ADD KEY `acctsessionid` (`acctsessionid`),
  ADD KEY `acctsessiontime` (`acctsessiontime`),
  ADD KEY `acctstarttime` (`acctstarttime`),
  ADD KEY `acctinterval` (`acctinterval`),
  ADD KEY `acctstoptime` (`acctstoptime`),
  ADD KEY `nasipaddress` (`nasipaddress`);
Otomatik kurulum için bu akşam dosyaları yenileyip burada paylaşacağım.

canerneco

Member
kurulumu yaptığımda tüm gui ayarlarının portal dosyaları eklemek hariç yapılandırılmış geldiği görmekteyim. Lakin yönetici paneline çıkarken resimdeki gibi hata alıyorum. Bununda radius tablolarının oluşmadığından olduğunu varsayıyorum. actspot.sql dosyasının gömülmediğini düşünüyorum. 136

alitelli

Administrator
Yönetici
kurulumu yaptığımda tüm gui ayarlarının portal dosyaları eklemek hariç yapılandırılmış geldiği görmekteyim. Lakin yönetici paneline çıkarken resimdeki gibi hata alıyorum. Bununda radius tablolarının oluşmadığından olduğunu varsayıyorum. actspot.sql dosyasının gömülmediğini düşünüyorum. Ekli dosyayı görüntüle 136
Elle veri tabanını içe aktarmayı denedinizmi hocam ?

canerneco

Member
Elle veri tabanını içe aktarmayı denedinizmi hocam ?
denedim phpmyadmin kurdum, aktarımı yaptım ki bir kaç hata verdi ama genede tabloları oluşturdu.Yönetici paneline de ulaştım, yönlendirme sayfasına da. Ama bir reset sonrası radius servisi çalışmaz hale geldiği gibi panel sayfasında da yönlendirme sayfasında da aynı aşağıdaki hatayı aldım.140141142

ISPGuard

Paylaşım Bizim İşimiz
Yönetici
Kurulum videosunu tekrardan cekip kurulumdan keyif alalım :)

Son düzenleme: