Wordpress'te Sayfa Hızı Nasıl Arttırılır? (Kodlama Gerektirmez..)

omer

New member
wordpress-sitesi-nasıl-hızlandırılır.jpg
1. Öncelikle iyi bir hosting seçin

Paylaşımlı hosting kesinlikle almayın. Bir ortalama bir paket vps sunucu almanız tavsiye ediyorum. Paraya kıyın adam gibi bir hosting alın.

2. Tema

Hızlı temiz kodlanmış ve tasarımı hafif bir solid bir tema alın. Yani çok fazla özellikle donatılmış temalardan uzak durun. Başlangıç için light bir tema seçin.

3. Cache plugini kullanın.

WordPress pluginleri çok kullanışlı olabiliyor. Caching pluginlerinin birçoğu mükemmel iş görüyor. Saatlerce uğraşı 1 dk gibi sürelere halledebiiyorsunuz. Size tavsiyem kesinlikle iyi bir cache eklentisi kurun. Ben paralı olan wp rocket pluginini kullanıyorum ama sizler para ödemek istemiyorsanız ücretsiz sürümleri olan wp total cahce ve wp fastest cache eklentilerinin son versiyonlarını kullanabilirsiniz.

4. CDN kullanın..

CDN pluginler veya sunucu sağlayanlar tarafından sağlanan ziyaretçilerin web site içeriklerini (CSS, Javascript and görseller vs.) çok daha fazla hızla indirmelerini sağlar. Ben WordPress sitelerimde Max CDN Content Delivery Network kullanıyorum. Fiyatları diğerlerine göre daha makul olduğu için. Para vermek istemeyenler için Free-CDN var denemedim ama iş görür gibi gözüküyor.

5. Görselleri Optimize Edin (Otomatik olarak)

WP-SmushIt ile tüm görsellerinizi tek tıkla optimize edebilirsiniz. Tek tek uğraşmaya hiç gerek yok.

6. Anasayfanızı Optimize Edin.

Kısacası gereksiz olan her şeyi anasayfada tutmayın. Anasayfada en fazla 5 ila 7 arasında blog içeriği gösterin. Full olarak göstermeyin içerikleri kısa özetini gösteren bir altyapınız olsun.

7. Veri Tabanını Optimize Edin (Plugin ile)

WP-Optimize plugini bu işi kolayca halledebilirsiniz. Spam, yazıların revizyonları, geçiciler, tablolar gibi tüm ayrıntıları tek harekette çözebilirsiniz.

Şimdilik kodlama gerektirmeden aklıma gelen çözümler bu kadar. Zaten çok daha ayrıntıya girmeye gerek olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Cache pluginleri yeterli görevi görüyor tek başına.